Plan abstrakt av fysisk kultur volleyboll. Översikt över lektionen i idrott: "Volleyboll"

Plansammanfattning av en lektion i idrott årskurs 8.

Ämne: Kombinationer av inlärda element. Botten direktmatning, fodermottagning. Förenklat spel.

Mål: Kontroll av ZUN, fysisk aktivitet, utveckla grundläggande fysiska egenskaper genom att spela volleyboll.

Uppgifter:

PEDAGOGISK:

    förbättra mottagningen av bollen från ovan och under, utbudet av bollen.

HÄLSA OCH UTVECKLING:

    bilda rätt hållning;

    utveckla styrkan i musklerna i händerna och magen;

    utveckla reaktionshastighet och koordination av rörelser.

PEDAGOGISK:

    främja en känsla av kollektivism, ömsesidig hjälp;

    utveckla en känsla av ansvar för den tilldelade uppgiften.

Lektionstyp: lektion om användning av ZUN

Tid: 45 min

Plats: Gym.

Lager: vissla, volleybollar, stoppur, rutnät, gymnastikmattor.

Genomförande metoder: frontal, flow, individuell, spel.

p/p

1. I. p. - händer till axlar;1.2.3.4 - framåtrotation;1.2.3.4 - bakåtrotation.2. I.p. - armarna åt sidorna, fötterna axelbrett isär;1.2.3.4 - vridning av armarna i armbågslederna framåt;1.2.3.4 - vridning av armarna i armbågslederna bakåt.3. I.p. - armarna åt sidorna, fötterna axelbrett isär;1.2.3.4 - framåtrotation av händerna;1.2.3.4 - rotation av borstarna bakåt.4. I.p. - o.s.1- vänster fot på tån, händer på bältet;2- luta åt vänster, handen uppåt;3.4- återgå till I.p.5. I.p. - o.s.1. steg åt vänster, armarna åt sidorna;2- luta till vänster ben med höger hand;3.4- återgå till I.p.6. I.p. - o.s.1- sitt ner, händerna framåt;2-i.p.3- sitt ner, händerna framåt;4-i.p.7. I.p. - o.s.1- steg vänster fot åt ​​sidan, armarna framåt;2- sväng med vänster fot till höger hand;3,4-i.p.8. I.p. - betoning hukande;1- hopp på noll räckvidd;2-i.p.3- hoppa på gränsen;4-i.p.9. I.p. - o.s., händerna på bältet;1.2.3.4 - hoppa på två ben;Vrid 180 grader
Återställ andningen.

ATTACKA SLAG

I ett anfallsslag urskiljs en uppkörning, ett hopp och en sving, en träff på bollen, en landning. Ta ett till tre steg under löpningen. Det sista steget kännetecknas av en stel inställning av foten (vanligtvis den högra) på hälen, den vänstra är fäst med händernas samtidiga rörelse framåt. När man trycker undan är det viktigt att koordinera armarnas rörelser med benens förlängning. Slaget görs vid hoppets högsta punkt. Landning måste vara

mjuk (benen måste vara böjda).

1. Framåtträff på bollen som kastats av en partner.
2. Framåtslag från zon 4 från en passning från zon 3.

Den nedre och övre direktförsörjningen av bollen. Servera bollen i volleyboll behövs för att sätta bollen i spel. Serva får omedelbart en poäng. Om en spelare i motståndarlaget inte kan ta emot bollen från serven, får det serverande laget en poäng. Om den serverande spelaren gör ett misstag när han serverar bollen får motståndarlaget en poäng.Modern volleyboll använder en overhead straight serve, en overhead side serve och en jump serve. Men det är bättre för nybörjare att lära sig från botten raka foder. Servern står bakom ändlinjen vänd mot nätet.
Kör kommandot: "Klass, till vänster, omorganiserad till mötande kolumner."
a) Kör ett kommando till de mötande kolumnerna: "Framåt med ett steg med vänster fot, marschera, stå på plats, cirkel!"
Pedagogiskt spel, ett spel enligt förenklade regler. Klassen är uppdelad i 2 lag och enligt reglerna spelar de volleyboll.

Lektionssammanfattning på Idrott.

Läroplansavsnitt: Sportspel.

Lektionens ämne: Volleyboll.

Mål lektion : popularisering av volleyboll bland elever, engagemang av elever i systematisk idrott och idrott.

Uppgifter:

Pedagogisk:

1. Förbättring av tekniken för växlar, övre och nedre direktmatning.

2. Förbättra färdigheterna och förmågan att spela volleyboll.

3. Utveckling av hastighet-styrka egenskaper, smidighet, uthållighet.

Wellness:

1. Utbildning rätt hållning.

2. Att lära ut självkontroll för fysisk aktivitet.

Pedagogisk:

1. Utbildning av viljestyrka, oberoende, organisation, disciplin, uppmärksam attityd till kamrater.

2. Utbildning av elevernas färdigheter för kollektivt agerande i spelet volleyboll.

Uppförandemetod: grupp, frontal, spel, individuell.

Inventering och utrustning: volleybollnät, volleybollar, visselpipa.

Plats: högskolans idrottshall.

Tidsåtgång: Lektion 5 (45 min.)

Lärare: Zhukova T.V.

Innehåll

Träningsdosering

Organisatoriska och metodologiska instruktioner

    Förberedande del

12 min

    Rapportering av lektionsmål

    Stridsövningar (höger, vänster, cirkel)

    Typer av promenader:

normal gång

Går på tå

gå vidare utanför fötter, på inuti fötter

normal gång

    Löpningstyper:

Regelbunden löpning

Löpning med löpning och hoppövningar

    Andningsövningar:

1-4 - andas in, armarna uppåt, genom sidorna

5-8 - andas ut, händerna ner, genom sidorna

Kontrollera elevernas beredskap

Ryggen rak, skulderbladen tillplattade

Andas in så djupt som möjligt, andas ut långsamt och mjukt

utomhusställverk utan föremål

    I.P. händerna på bältet, cirkulära rörelser av huvudet

1-4 - cirkulära rörelser av huvudet till höger

    1. cirkulära rörelser av huvudet till vänster

2. I.P. händerna på bältet, huvudet lutar:

1 - framåt

2 - tillbaka

3 kvar

4 – höger

    I.P. benen ihop, armarna åt sidorna, händerna i knytnävarna

1-4 - rotation av borstarna inåt

    1. utåtrotation

    I.P. - O.S., armarna åt sidorna

1-4 - cirkulära rörelser av underarmarna framåt

1-4 - cirkulära rörelser av underarmarna tillbaka

    I.P. - O.S., armarna åt sidorna

1-4 - cirkulära rörelser av armarna framåt

5-8 - cirkulära rörelser av armarna tillbaka

    I.P. ben bredare än axlarna, framåtlutade:

1 till höger ben

2 - till vänster ben

3 - i mitten

4 - I.P.

    I.P. – O.S.

1 - sitt ner

2 - hoppa ut

3 - sitt ner

4 - hoppa ut

4 x 4

4 x 4

4 x 4

4 x 4

4 x 4

4 x 4

4 x 4

Gör sluttningar smidigt

Backarna är släta, huvudet vidrör axeln, bröstet

Armarna raka

Armbågar 90° i brösthöjd

Amplitud av armrörelse så mycket som möjligt

Försök att få pannan mot knäet, handflatorna mot golvet

Hoppa så högt som möjligt

Specialövningar

    Cirkulära rörelser händerna i "låst" läge.

    Gnidning av händerna.

    Träna "orm".

    Cirkulära rörelser av benen i ankellederna.

2 minuter

Övningar att utföra en efter en på lärarens befallning

Övervaka ditt rörelseomfång

    Huvudsak

28 min

    Förbättring av tekniken att ta emot bollen, ge bollen.

    Fördelning av elever i par

    Arbeta i par.

A.Passa bollen uppifrån med två händer:

- Lyft bollen ovanför dig med båda händerna uppifrån och skicka sedan till en partner.

b. Ta emot och skicka bollen underifrån med två händer

Lyft bollen ovanför dig med båda händerna underifrån och skicka sedan till din partner.

- en spelare gör en enhandsspark mot benen på en partner. Partnern försöker ta bollen med båda händerna underifrån.

Se till att övningarna görs korrekt.

    Pedagogiskt spel volleyboll med inslag av pionjärboll.

Dubbelsidigt pedagogiskt - träningsspel

Följ spelets regler.

Förbättra tekniken att spela i olika spelsituationer.

    Sista delen

3 min.

    Byggnad

    Lektionsanalys

    Meddelande d/z

    Organiserad utgång från hallen

Meddelande betyg för lektionen.

Kommunal budget läroanstalt

"Kuzmichevskaya gymnasieskola"

Gorodishchensky kommunala distriktet i Volgograd-regionen

Plan - lektionssammanfattning

i fysisk kultur

Ämne: Utveckling

Idrottslärare:

Kolesnikova S.P.

Lektionsplan och innehåll

Plats: skolans idrottshall

Lektionstid: 45 minuter

Ämne: Utveckling fysiska egenskaper studenter genom att använda delar av sportspelet volleyboll

Mål:

    att bilda idéer om den fysiska kulturens roll som grunden för en hälsosam livsstil;

    utveckla koordinations- och konditionsegenskaper hos elever;

    att förbättra olika motoriska färdigheter hos elever;

    skapa förutsättningar för utveckling av ledarskapsförmåga och ömsesidig hjälp.

Uppgifter:

    lära sig att ta emot bollen underifrån;

    förbättra överföringen av bollen med två händer från ovan;

    upprepa ställningen och flytta spelaren.

Lär ut metoder: förklarande-illustrerande, grupp.

Lektionstyp : kombinerat.

Klass: en kombinerad lektion i detta ämne hållsmed mellan- och gymnasieelever.

Organisation av aktiviteter: grupp, individ.

Lager: basketbollar och volleybollar, hopprep, ringar, vissla.

Efter att ha studerat ämnet ska eleverna

känna till :

    den fysiska kulturens roll i en persons allmänna kulturella, professionella och sociala utveckling;

    grunderna för en hälsosam livsstil.

kunna:

    använda fysisk kultur och hälsoförbättrande aktiviteter för att förbättra hälsan, uppnå liv och professionella mål;

    tillämpa olika trick och bollpass medan du spelar volleyboll.

Har kompetenser:

OK 1. Ta beslut i vanliga och icke-standardiserade situationer och ta ansvar för dem.

OK 2. Arbeta i team och team, kommunicera effektivt
med klasskamrater och lärare.

OK 3. Var redo att ta på sig moraliska förpliktelser i förhållande till en person.

OK 4. Organisera arbetsplatsen i enlighet med arbetsskyddskraven.

OK 5. Nyheter hälsosam livsstil liv, engagera sig i fysisk kultur och sport för att förbättra hälsan, uppnå livsmål.

Etapper kombinerad lektion:

    studentförberedelser till lektionen (organisatoriskt ögonblick)

    repetitivt-generaliserande arbete som syftar till att kontrollera motorikentidigare färdigheter

    arbete med assimilering av nytt material med hjälp av IKT

arbeta för att befästa förvärvad kompetens och handlingssätt

    tillämpning av förvärvade kunskaper och färdigheter i praktiken

    sammanfatta lektionen och förklara läxor.

Den här typen av lektion låter dig intressera studenter och gå bort från den stereotypa formen av fysisk träning, öka effektiviteten i att använda studietid och avsevärt förbättra sportprestationer studenter.

Lektionens framsteg

Tid

(min)

jag . Förberedande del

Organisatorisk

1. Närvarokontroll

2. Rapportera ämnet för lektionen, ställa in uppgifter

Förberedelse för arbete

2 minuter.

Uppvärmning

Betona på sportkläder elevernas beredskap för lektionen.

Var uppmärksam på din hållning och fotens position.

Var uppmärksam på avståndet, snabb inbromsning.

Var uppmärksam på säkerhetsåtgärder när du arbetar med bollar.

Var uppmärksam på inställningen, benens arbete.

Var uppmärksam på händernas position när du fångar och skickar bollen.

Håll avstånd mellan eleverna.

Ange hur du ska återgå till startpositionen.

Var uppmärksam på det samordnade arbetet med armar och ben.

Var uppmärksam på avstånd och avstånd.

Följ ändringen av det andra numret

a) Gå i cirklar på tårna, på hälar, på utsidan av foten, på insidan av foten

långsam löpning, springer med en förändring av riktning,

löpövningar längs diagonalerna i hallen,

hoppövningar längs diagonalerna i hallen,

utomhus ställverk komplex,

en uppsättning övningar i par.

b) Ombyggnad från en linje till två

V) Uppvärmningsövningar i par med volleybollar:

    passera en volleyboll med händerna bakom huvudet med ett kast;

    samma sak med ett slag mot golvet;

    samma sak med höger hand;

    samma sak med vänster hand;

    passera en volleyboll med två händer med ett slag mot golvet bakom ryggen;

    passera bollen med två händer underifrån med ett kast.

13 min.

II . Huvudsak

Titta på projicerat material på skärmen för att studera överföringen av bollen med två händer uppifrån och mottagandet av bollen med två händer underifrån. (se bifogat)

Lektion

i fysisk kultur

för elever i 10:e klass

på ämnet "Volleyboll"

Designad av:

Zhukov N.V.,

fysisk lärare

Kultur och livsstil

MKOU gymnasieskola №2

Baraba-regionen

Novosibirsk-regionen

år 2014

Kort kommentar:utvecklingen av en lektion i fysisk kultur är avsedd för elever i årskurs 10 på ämnet "Volleyboll". Förbättringslektion tekniska åtgärder volleybollspelare på planen och under pedagogiskt spel. Lektionen bidrar till utvecklingen av koordination, hastighet-styrka förmågor hos elever; främjar en känsla av kollektivism, arbeta i grupp och team.

Mål: Utveckling av grundläggande fysiska egenskaper genom volleyboll

Uppgifter:

Pedagogisk

Förbättra teknisk och taktisk träning i volleybollklasser

Pedagogisk

Utveckla elevernas koordinationsförmåga

Utveckla smidighet och koordination

Pedagogisk

Odla en känsla av lagarbete, ömsesidig hjälp

Odla tålamod, målmedvetenhet.

Teknik: spel och hälsobesparande teknologier används för att utveckla fingerfärdighet, uthållighet och koordination av rörelser genom sportspel volleyboll.

Uppförandemetod: frontal, in-line, individuell, grupp, spel.

Plats: Skolans idrottshall.

Inventering : Volleybollar, volleybollnät

p/p

Dosering

Organisatoriska och metodologiska instruktioner

Förberedande del

10-12

Organiserad entré till gymmet

Bygg, rapport, hälsning.

Rapportera lektionsmål.

30 sek

30 sek 30 sek

Jourhavaren lämnar en rapport till läraren om klassens beredskap för lektionen.

Var uppmärksam på hållningen

övningar på plats

30 sek

Aktivera elevernas uppmärksamhet

Walking och dess varianter i en kolumn en i taget

a) på tårna, armarna åt sidan;

b) på hälarna, händerna på bältet;

c) i en semi-squat, händerna på bältet;

d) i knäböj, händerna på knäna;

e) hoppa i knäböj, händerna på knäna

1 min

Var uppmärksam på hållningen

Böj inte i höftleden

Håll dig på avstånd

Även löpning:

a) i en kolumn en i taget;

b) springer "orm" (längs sidan av webbplatsen);

c) rörelser ("orm") i mittställningen av en volleybollspelare, sidosteg med vänster, höger sida, med imitation av att passa bollen med två händer uppifrån;

d) springer i en kolumn en i taget, hoppar upp på baskettavlan, rör vid ryggtavlan med handen.

2 minuter

Självkontroll av elever för andning

Håll dig på avstånd

Imitation av händer som passerar bollen med två från ovan;

hoppa upp utför med båda fötterna

Går i en kolumn en i taget med en andedräktningsövning

30 sek

3-4 gånger

1-2 - Händerna upp - andas in

3-4- Luta framåt, händerna ner - andas ut (röst)

Utomhusställverk i rörelse utan föremål:

1) I.p. - armarna åt sidorna, handen i en knytnäve:

A) - rotation av borstarna framåt;

B) - rotation med borstar tillbaka;

2) I.p. - armarna åt sidorna, handen i en knytnäve:

A) - rotationer in armbåge fram;

B) - rotation i armbågsleden tillbaka;

3) I.p. - armarna åt sidorna, handen i en knytnäve:

A) - rotationer in axelleden fram;

B) - rotation i axelleden tillbaka;

4) Gånde utfall, framåt - åt sidan, med händerna vilande på det exponerade benets knä.

5) Gå, med bålen framåt;

6) Gå med gungor med raka ben:

I.p. - händerna framåt åt sidorna

1- steg från vänster, sväng med höger, rör med vänster

Händer;

2.- I.p

3. steg med vänster, sväng med höger, rör med vänster

Händer;

4.- I.p

1 min 30 sek

12 gånger

12 sid.

12 sid.

6-8 sid.

6-8 sid.

6-8 sid.

Ta hand om din hållning korrekt utförandeövningar

Imitation av repets rotation Rörelseomfånget är brett

Imitation av en trummis rörelse

Imitation av rörelsen av att äta

Luta inte axlarna framåt. Håll bålen rak.

Fötter in knäled- böj dig inte, rör vid golvet med händerna.

Håll händerna framåt åt sidorna

Böj inte stöd- och flygbenen.

Hoppa över (2) gymnastikbänkar:

a) I.p. - o.s., bänk till höger

Hoppa upp till vänster och höger

Går framåt (M och D);

b) I.p. - benställning över bänken:

Hoppa på bänken, stig av -

Går framåt (D);

Hoppa upp, koppla över bänken

Fötter ihop, landning - benställning

isär med en bänk mellan benen (M).

30 sek

2 gånger

2 gånger

2 gånger

Böj inte benen ovanför bänken i knäleden, rör armarna nerifrån och upp.

Benen ovanför bänken är raka.

Händernas rörelse är nedifrån och upp.

Promenader med andningsövningar

30 sek

gånger

1-2 - Händerna upp - andas in

3-4- Luta framåt, händerna ner - andas ut.

Ombyggnad genom att vända på plats i två rader (på ett avstånd av 5-6 m från varandra).

Övningar utförs frontalt, i par.

Huvudsak

30-31

Förbättring av tekniken att utföra ett anfallande slag.

1. I par:

a) - kastar och fångar bollen med vänster och höger

Handen över huvudet.

b) - kastar bollen med en retur från golvet med vänster och

Höger hand bakom huvudet.

c) - slå bollen med höger (vänster) hand,

Liggande på handflatan av den utsatta

Framåt uppåt av vänster (höger) hand,

Rikta den till golvet från en plats;

30 sek

30 sek

30 sek

Armen är rak, efter kastet rör den sig fritt längs kroppen

Slå med rak hand

Var uppmärksam, kontrollera bollens rörelse

2) Träna i par:

Den andra tar emot bollen underifrån och styr

Hans partner för ännu ett slag.

2-3 min.

Det är önskvärt att utföra övningen kontinuerligt, utan att fånga och förlora bollen. Bollen som flyger i nivå med bröstet på huvudet ska tas med två händer från ovan, i nivå med bältet - att tas underifrån. Efter 1-1,5 minuter. arbete byter eleverna roller.

3) I par: (alternativ)

En elev efter att ha kastat bollen

Utför en offensiv strejk från en plats,

Den andra, som tar bollen underifrån, presterar

Passera över huvudet och slå till

Ett attackerande slag mot en partner,

som upprepar övningen.

2-3 min.

Påminn om det korrekta arbetet med ben och armar. Efter 1-1,5 minuter. arbete byter eleverna roller.

4) Anfallsspark från en partners passning

Zon 3, zon 3-spelare passerar två

Zon 4 spelare.

3 min.

5) Anfallsspark från partners passning

Zon 6-spelare kastar bollen till spelaren

Zon 3, zon 3 spelare med två pass

Uppifrån leder till ett anfallande slag

Zon 2 spelare.

3 min.

Övergång efter avslutad uppgift

Fixa i tekniken att utföra en enda blockering

1. I par.

Spelarna är på motsatta sidor

sidorna av nätet. Rör sig sida vid sida

Att kliva och hoppa upp touch

Handflatorna av varandra över nätet.

3-4r.

Grid lutande

2. I par.

Spelarna ställer upp i par

sidorna av nätet. Ensam, stående på golvet med en boll

I händerna, hoppar upp, visar bollen på den övre kabeln utan att släppa taget,

Palmer och trycker bollen på

Enkel blockering.

3-4r.

Att vara i en ställning framför nätet, följ motståndarnas handlingar.

Bestäm platsen för den påstådda attacken. Flytta dit. Hoppa ut lite senare än anfallaren (när du skickar bollen för att slå längs mittbanan). Räter ut armarna. Fingrarna är brett isär, och händerna är lätt spända och placerade ovanför gallret. Gå med i spelet efter blockeringen.

3) I par.

Spelare är också arrangerade i par på båda

sidorna av nätet. Ensam stående på golvet

Kastar bollen på nätets översta kabel,

En annan, hoppar upp, ersätter

Palmer och trycker bollen på

Motsatt sida, utför

Enkel blockering.

3-4r.

Du måste försöka att inte låta bollen flyga till din sida.

Blockera bollbanan på motståndarens sida eller över nätet.

Rörlig blockering

Förbättring i tekniska och taktisk träning i en omgång volleyboll.

9-10

min.

4) Speluppgift.

Zon 6-spelare tar lång tid

Den övre passningen av bollen till zon 6 på

Motsatt sida av platsen.

Zon 6-spelare kastar bollen

Zon 3 spelare Topp spelare i zon 3

Att passa bollen leder till anfallaren

Zonspelare träffade 4.

Zon 2-spelare på motsatt sida

Lekplatsen utför ett flyttbart block.

Efter att ha slutfört speluppgiften

Det gör alla spelare

Flytta runt på webbplatsen medurs.

3 min.

Dubbelsidigt träningsspel

5 minuter.

Förbättra tekniken att spela i olika spelsituationer. Spela med tre bollslag. Den andra överföringen från zon 1,6,5 till zon 3. Från zon 3, ta med spelarna i zon 2 och 4 till anfallaren. enda block i zonerna 2,3,4.

Övre direktserve för flickor (på ett avstånd av 5-6m från nätet).

III.

Sista delen

1. Byggnad

2. Spel för uppmärksamhet "Klass"

3. Sammanfattning av lektionen

4. Läxor

5. Organiserat utträde från gymmet

30-talet

2 minuter.

Organiserad utgång från hallen


Statens budget utbildningsinstitution

Kulebaki Metallurgical College

Översikt över lektionen om fysisk kultur

( jag väl)

Ämne: « Omfattande utbildning grundläggande delar av volleybollspelet.

Typ avhjälpande lektion: lära sig nytt material.

Program: Omfattande program Idrott studenter. 1-11 årskurser. Lyakh Vladimir Iosifovich, Zdanevich Alexander Alexandrovich, Upplysning, 2012

Beredd

lärare

Idrott

Andreyanov N.V.

Plansammanfattning av en lektion i fysisk kultur.

Lektionens ämne: Omfattande utbildning i de grundläggande delarna av spelet volleyboll.

Mål lektion: popularisering av volleyboll bland elever, engagemang av barn i systematisk idrott och idrott.

Uppgifter:

Pedagogisk:

1. Förbättring av passningstekniken, den övre direktserven, den attackerande (attackerande) strejken och blockeringen.

2. Introduktion till taktik spel.

3. Utveckling av hastighet-styrka egenskaper, smidighet, styrka uthållighet.

4. Kontrollera kunskap om avsnittet "Volleyboll".

friskvård

1. Utbildning av korrekt hållning.

2. Att lära ut självkontroll över fysisk aktivitet.

Pedagogisk

1. Utbildning av viljestyrka, oberoende, organisation, disciplin, uppmärksam inställning till kamrater.

Uppförandemetod: grupp-, frontal-, spelteknologier, integrerade lärandeteknologier.

Inventering och utrustning: volleybollar, hängande bollar, gymnastikstav, bärbar dator, multimediapresentation.

Plats: Gym.

Träningsdosering

Organisatoriska och metodologiska instruktioner

Förberedande del

    Rapportering av lektionsmål

    Stridsövningar (höger, vänster, cirkel)

    Typer av promenader:

    • normal gång

      Går på tå

      Går på utsidan av foten, på insidan av foten

      normal gång

    Löpningstyper:

    • Långsam löpning

      Acceleration 30m

      Regelbunden löpning

    Andningsövningar:

1-4 - andas in, armarna uppåt, genom sidorna

5-8 - andas ut, händerna ner, genom sidorna

Kontrollera elevernas beredskap

Ryggen rak, skulderbladen tillplattade

Andas in så djupt som möjligt, andas ut långsamt och mjukt

utomhusställverk utan föremål

    I.P. händerna på bältet, cirkulära rörelser av huvudet

1-4 - cirkulära rörelser av huvudet till höger

5-8 - cirkulära rörelser av huvudet till vänster

    I.P. händerna på bältet, huvudet lutar:

1 - framåt

2 - tillbaka

3 kvar

4 - höger

    I.P. benen ihop, armarna åt sidorna, händerna i knytnävarna

1-4 - rotation av borstarna inåt

5-8 - rotation med borstar ut

    I.P. - O.S., armarna åt sidorna

1-4 - cirkulära rörelser av underarmarna framåt

5-8 - cirkulära rörelser av underarmarna tillbaka

    I.P. - O.S., armarna åt sidorna

1-4 - cirkulära rörelser av armarna framåt

5-8 - cirkulära rörelser av armarna tillbaka

Samma övning med tillägg av hopp

    I.P. ben bredare än axlarna, framåtlutade:

1 - till höger ben

2 - till vänster ben

3 - i mitten

    I.P. – O.S.

1 - sitt ner

2 - hoppa ut

3 - sitt ner

4 - hoppa ut

Gör sluttningar smidigt

Backarna är släta, huvudet vidrör axeln, bröstet

Armbågar 90° i brösthöjd

Amplitud av armrörelse så mycket som möjligt

Försök att få pannan mot knäet, handflatorna mot golvet

Hoppa så högt som möjligt

Specialövningar

    Cirkulära rörelser med händerna i "lås" position.

    Gnidning av händerna.

    Cirkulära rörelser av benen i knälederna.

    Cirkulära rörelser av benen i ankellederna.

Övningar att utföra en efter en på lärarens befallning

Övervaka ditt rörelseomfång

Huvudsak

    Elevernas fördelning efter "stationer".

    Stationsarbete.

Den första "stationen".

Löpning med plötsliga stopp och riktningsändringar.

Den andra "stationen".

Överför från ovan med två händer av bollen upphängd i en lina.

Tredje stationen.

Imitation av att ta emot bollen underifrån med två händer efter rörelse.

Fjärde stationen.

Kasta bollen ovanför dig till en viss höjd.

Femte stationen.

Att slå en upphängd boll i ett hopp från en plats.

Sjunde stationen.

Observation av spelarnas rörelser under skyddet av "hörnet framåt".

Åttonde stationen.

Rörelse i en cirkel i en betoning liggande på fingrarna.

    Konkurrenskraftiga speluppgifter.

Spelet "Get in the square."

Fallande pinnespel.

Se upp för snabba förändringar i riktning.

Att uppmärksamma eleverna på konsekvensen i arbetet med ben och armar.

Kontrollera rörelserna och aktualiteten för handanslutningar

Sträva efter att kasta bollen till samma höjd.

Försök att träffa exakt i mitten av bollen. Följ handens rörelse när du slår.

Visa en presentation. Var uppmärksam på rörelsen för spelare i alla zoner.

Försök att inte sjunka ner i handflatorna och håll farten uppe.

Följ spelets regler.

Sista delen

    Byggnad

    Lektionsanalys

    Meddelande d/z

    Organiserad utgång från hallen

Meddelande betyg för lektionen.

Hoppar upp från en djup knäböj.