Fysisk aktivitetsresa ut i rymden. Sammanfattning av en idrotts- och idrottslektion: "Rymdresor"

Vårt universum, rymden består av många galaxer. En av dem kallas solsystemet, den bildas av olika himlakroppar (planeter, kometer, asteroider), men den främsta är... Solen.

Killar, vad är det för sol?

Den kan också vara lekfull, glad, studsig och hjälper oss att träna.

ORU:

Rytmisk gymnastik "Radiant Sun".

Är du laddad med solenergi?

För att åka på en flygning måste astronauter vara starka, fingerfärdiga och motståndskraftiga, för detta måste de träna mycket. Dina skarpa ögon hjälper dig att klara hinderbanan. Och nu ska vi träna dem.

Gymnastik för ögonen "Stargazer"

Nu är det dags för vår rymdträning.

ATS:

    Går på en gymnastikbänk med

en påse på huvudet med en knäböj mitt på bänken och en djupdykning i slutet av den.

    Går med ett extra steg åt sidan (höger och vänster) från hopprepet.

    Cirkulär labyrint.

    Krypa på en gymnastikbänk på magen, dra dig upp med armarna.

    Hoppar över gymnastikstavar på två ben.

    Krypa på alla fyra i en tunnel och sedan hoppa mot bollen.

Bra gjort!

För att lindra lite spänningar, massera varandras ryggar med rymdmassagerare.

Vi kommer också att kontrollera hur vänlig du är och hur du kan arbeta tillsammans som ett team, eftersom du inte klarar dig utan dessa färdigheter i rymden.

Stafettlopp "Skeppsreparation"

Spring som en orm mellan tapparna, hoppa från båge till båge, spring till landmärket, plocka upp instrumentet och återvänd till laget.

Stafett "Vem kan ta på sig en rymddräkt snabbare?"

Passera bågen genom dig själv och skicka den till den andra spelaren. Den sista trär bågen, tar den sedan, springer runt laget och reser sig först.

Utomhusspel "Stars and Planets".

Vid "Stars"-signalen, stå i par med ryggen mot varandra, benen och armarna åt sidorna. Vid signalen från "Planets" - bildas i två cirklar.

Vi spelade jättebra. Tack.

Du är nog lite trött. Låt oss vila lite. Lägg dig på mattan som på en gräsmatta. Blunda.

Avslappning.

"En molnfri, klar kväll är himlen ovanför vårt huvud beströdd av tusentals stjärnor. De verkar för oss som små gnistrande punkter eftersom de är långt från jorden. Faktum är att stjärnorna är väldigt stora.

Ni väntar på oss, stjärnor: när vi växer upp,

Vi flyger till dig och berättar om...

Om hur vacker planeten jorden är.

Vilka städer och fält finns det på den?

Vilka färger och träd växer.

Vilken typ av fåglar sjunger i dess skogar?

Vi kommer också att berätta om vår barndom,

Om vårt fosterland, där vi bor.

Så vänta på oss, stjärnor: när vi växer upp,

Vi kommer att berätta om allt, allt."

Öppna dina ögon. Andas in och andas ut. Stå upp tack.

Fysisk träning för kosmonautikens dag "Resan till Mars" i seniorgrupp förskolans läroanstalt

idrottsinstruktör Anna Nikolaevna Kashina
Arbetsplats: Voronezh MBDOU "Allmänt utvecklande dagis nr 125"
Mål: involverar barn i att fira dagen för den första mänskliga flygningen till rymden.
Uppgifter:
1. Förbättra exekveringstekniken motoriska handlingar, snabbhet och orienteringsskicklighet i spelsituationer, hastighet på motorisk reaktion.
2. Skapa en känsla av lagarbete i spel och stafettlopp.
3. Konsolidera kunskapen om rymden som förvärvats tidigare i gruppklasser.
Hall dekoration: Affischer och teckningar på temat rymd- och rymdresor; stjärnor, modeller av planeter, rymdskepp, satelliter m.m.
Utrustning: en affisch med en bild av solsystemet, ringar, flerfärgade plastkulor, 2 koner, 2 mjuka moduler (raketer), 4 "kuddar", 2 ark A2-papper, färgade markörer (minst 4 st), 2 färgade hoops, en digital enhet med en låtkompositionsfilgrupp "Earthlings" (Och vi drömmer inte om kosmodromens brus...), utrustning för att spela en fil med musik.
Plats: Gym.
Instruktioner: innan fysisk träning genomförs temavecka"Rymden", där barn får information om rymden, planeter, astronauter.

Presentatören tillkännager början av semestern under vilken den bästa rymdbesättningen kommer att utses.
Ledande: Hej grabbar! Du vet säkert redan att varje år den 12 april firar vårt land och hela världen kosmonautikens dag. Berätta för mig, varför den 12 april och inte den 14 eller 15 eller någon annan dag?
-Barns svar
Faktum är att det var den 12 april 1961, för exakt 50 år sedan, som vår kosmonaut gjorde världens första rymdfärd.
Ledande: Vet du vem som var den första som gick ut i rymden?
-Barns svar
Presentatör: Det är rätt killar, det var Yuri Gagarin. Och idag ska vi besöka rymden. Rymden är en oändlig värld med många stjärnor och planeter, och bland dessa planeter finns vår planet Jorden. Hon är vårt hem. Jorden. Killar, vilka andra planeter i vårt solsystem känner ni till?
Barns svar- Merkurius, Venus, Jorden, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus, Pluto)
Ledande: Jag är säker på att när du blir stor kommer du att uppfinna snabbt sätt för att komma till avlägsna planeter, men för detta behöver du veta och kunna mycket. Fysiskt svaga och lata människor kommer sannolikt inte att hitta en plats i rymdskepp som kommer att flyga till andra världar i framtiden.
– Vill du bli astronaut?
-Barns svar- (Ja!)
Ledande:- OBS! Jag inbjuder alla barn att ta en resa ut i rymden. Våra team kommer att förvandlas till rymdbesättningar. Och vi ska åka på en resa till avlägsna planeter.
En musikalisk komposition spelar. Under den ställer barnen upp i 2 lag (formation från en kolumn till 2 i mitten av hallen)

Relä 1. "Raketflyg"
Ett lag med en person åt gången måste flytta till motsatt sida av hallen "på en raket" (en mjuk cylindrisk modul). Besättningsmedlemmen måste styra sin raket längs en given bana - flyga till asteroiden (konen), flyga runt den från vänster till höger och återvända till sin besättning och passera batongen. Det lag som slutför uppgiften först vinner.


Ledande: Killar, vi har kommit till Mars! Visste du att jorden på Mars är väldigt varm? Och för att du och jag inte ska brännas kommer vi att använda specialutrustning - en "termisk kudde". Det kommer att skydda dig från het mark och brännskador.
relä 2"resa till Mars"
Ett team med en person åt gången måste flytta till motsatt sida av "Mars kratern" (gym) med hjälp av en "termisk pad". Varje besättningsmedlem måste övervinna en farlig väg och röra sig uteslutande på "termiska dynor". Det är oacceptabelt att trampa i marken. Det lag som slutför uppgiften först vinner.



Relä 3 "Mars Rovers"
Lag måste samla in prover för vetenskaplig forskning. Varje besättningsmedlem "förvandlas" till en rover. Och med endast 2 manipulatorer (2 ben) samla in prover (färgade bollar) i din besättnings behållare (båge); Det är förbjudet att ta prover med andra manipulatorer (händer). Rör dig bara som en spindel. Den besättning som samlar in flest prover vinner.


Ledande: Tyckte du om att resa till Mars?
Barns svar - (Ja!)
Ledande: Bra gjort! Du är snabb, skicklig, vänlig! Men kan du lösa gåtor?
Barns svar- (Ja!)
Ledande: Detta är vad jag får reda på nu!
En fågel kan inte nå månen
Flyg och landa på månen,
Men han kan göra det
Gör det snabbt... ( RAKET)
Nåväl, vem av er kommer att svara:
Det är inte eld, men det brinner smärtsamt,
Inte en lykta, utan lyser starkt,
Och inte en kock, utan en fritös? ( SOL)
Det blå arket täcker hela världen... ( HIMMEL)
Ovanför husen längs stigen
En bit tunnbröd hänger... ( MÅNE)
Ledande: Bra! Och nu väntar sista stafettloppet!
Och nu ska du ge en gåva till marsborna, rita... och du måste gissa uppgiften!
Raketen har en förare
Noll gravitation älskare.
På engelska: "astronaut"
Och på ryska....
Barns svar - ASTRONAUT!
Ledande: Nu ska du rita en astronaut. Varje lag har sin egen. Glöm inte att våra astronauter är människor! Människor har 1 huvud, 1 överkropp, 2 ben, 2 armar. Vår kosmonaut kommer att vara i en rymddräkt.
Relä 3. "Gåva till marsianerna"
Varje besättningsmedlem måste snabbt komma till ett papper och rita 1 del av astronautens kropp (rymddräkt), och sedan springa till besättningen och skicka stafettpinnen till nästa. Laget som ritar mer exakt och snabbt vinner. (Läraren hjälper till med denna uppgift)



Ledande: Det är allt. Vår resa till avlägsna Mars är över. Vi såg hur snabb, fingerfärdig och vänlig du är! De generösa lämnade en gåva till marsianerna. Nu väntar vi på dem på återbesök!
Resultaten summeras och det vinnande laget avslöjas. Alla deltagare i festivalen prisas, och vinnarna hedras. Högtidlig musik låter, lagen lämnar gymmet i formation och "flyger" till marken - till sin grupp.

Tatyana Stoyakina
Sammanfattning av en fysisk träningslektion tillägnad kosmonautikens dag

Idrottslektion för kosmonautikens dag.

Deltagare: äldre barn förskoleåldern

Genomförandeperiod: början av april 2014

Mål: lär dig att bibehålla balansen, träna på att hoppa, gå rep, kasta, utveckla ögat; träna på att klättra på en gymnastikbänk och vägg utan att missa spjälorna.

Fixa ordningen på planeterna.

Att främja en känsla av kollektivism, vänskap mellan barn och förmågan att hitta en självständig väg ut ur olika situationer.

Preliminärt arbete: läsa böcker om Plats, samtal om astronauter, om planeter, demonstration av ett didaktiskt spel « Plats» .

Killarna går in på gymmet och ser ett kuvert som hänger på ett rep. I ett kuvert brev:

"Sug, sug, sug. Jag är bosatt från planeten Saturnus. Vi behöver verkligen din hjälp. Vår planet har slut på vatten - vi ber dig att leverera den till oss. Vi ser fram emot att få se dig. Invånare i Saturnus."

Instruktör: killar, vad ska vi göra?

Barns svar: vi måste gå för att hjälpa invånarna på planeten.

Instruktör: Hur ska vi gå?

Barn: du kan flyga på en raket.

Instruktör: Vi är många, vi kommer förmodligen inte att passa på en raket.

Barnen ombeds dela upp sig i 2 lag. De delar utan hjälp av vuxna. Okej, var kan vi få tag i missiler?

Barn föreslår att man bygger till exempel av mjuka moduler.

Stafett "Vem kan bygga en raket snabbare". Barn kommer självständigt på formen av en raket (samordning av barn i ett team, förmågan att komma överens och hjälp i en svår situation är viktigt).

Instruktör: Jag ser att du är redo att flyga. Vad kan vi behöva när vi reser?

Barn svarar: vatten för Saturnus invånare.

Instruktören ber barnen att bära alla vattenflaskor (förberedda små plastflaskor fyllda med vatten) från lådorna in i raketen.

Stafetten pågår "Vem kan lasta vatten ombord på raketen snabbare?". För att göra detta står två lag i rad och skickar vatten från hand till hand, det sista barnet lägger vattnet i en raket.”

Instruktör: Bra jobbat pojkar. Du slutförde den här uppgiften så bra att vi kan ge oss ut på vägen. Barn tar plats i raketen, låter det Plats musik - vi flyger till planeten Saturnus.

Instruktör: Killar, hur vet vi när det är dags för oss att stanna och inte missa rätt planet?

Barn erbjuder olika varianter svarar: titta ut genom fönstret, men hur känner vi igen henne?

Instruktören skjuter killarna till det faktum att vi flyger från jorden, och då kommer Saturnus att vara den tredje planeten från jorden.

Här är det första stoppet - vilken planet är närmast jorden?

Barnen svarar att det här är Mars.

Instruktör: Lagen ställer upp, en efter en. Det finns hinder framför dig (bågarna är utlagda i ett kaotiskt läge, lite långt från varandra) - på bordet finns ett pappersark med en ritad sol och utskurna modeller av planeter. Killar, ni måste lägga ut alla planeterna efter varandra, hur de ligger. Vars lag klarar uppgiften snabbare, placerar planeterna korrekt och snabbt, och även tar sig till uppgiften genom att hoppa från båge till båge, får den eftertraktade poängen.

Stafett "Parad av planeter"- barn övervinner hinder efter varandra och lägger ut planeter, den sista personen kontrollerar om uppgiften är korrekt utförd. Teamet som slutför uppgiften utan fel vinner.

Instruktören kontrollerar att uppgiften är korrekt.

Vi fortsätter vår resa, och vårt nästa stopp är planeten Jupiter. Invånarna på denna planet har också förberett för dig träning: du måste krypa genom Jupiters berg.

Stafett "Vi kryper över Jupiters berg, vi samlar stjärnor från himlen". Barn står framför gymnastikbänk, längs vilken du måste krypa, dra dig upp med händerna och klättra sedan med gymnastikvägg gå upp, ta tag i stjärnan (hänger i rep på den översta skenan, och gå ner igen. Laget som klarar det först vinner.

Bra jobbat, vi är redan närmare vår sista punkt på resan. Det här är en planet "Saturnus". Så vi kom fram, men vad är det här under våra fötter? Ett rep läggs ut framför lagen. Det här är planeten Saturnus avgrunder och gropar som vi inte bör falla i.

Stafett "Gå - fall inte", killarna, en efter en, går längs repet med ett sidosteg, tårna på repet, klackar på golvet (2 gånger fram och tillbaka). Bra jobbat, du klarade en svår uppgift med värdighet.

Stafett "Finns det någon fara?" vi måste kolla om det är farligt att gå vidare? För att göra detta tar vi 2 påsar med sand. (i höger och vänster hand) och kasta den mot målet. Barn kastar påsar mot ett mål.

Bra jobbat, jag tror att vägen är tydlig. Och vi kan lossa vårt vatten.

Stafett "Ta ur vattnet". Men att lossa vatten är inte så lätt; invånarna på planeten erbjuder oss 2 skateboards för lossning. Varför tror du? Barn erbjuder alternativ för att transportera vatten. Vi bestämmer oss för alternativet att ett barn med en flaska sitter på en skateboard och trycker med fötterna, rör sig framåt, lastar ur flaskan och går tillbaka. Alla lagmedlemmar gör detta.

Instruktör: Killar, vi är alla fantastiska kompisar, invånarna på planeten är väldigt glada och tack för din hjälp. Och det är dags för oss att återvända till vår planet, hem.

Barn går ombord på raketer och spelar musik.

Instruktör: Killar, vi har kommit hem. Vad gillade du mest med vår resa? (barns svar)

Vad ska du säga till dina föräldrar?

Vilken planet gillade du bäst?

Kommer vi fortfarande att resa tillsammans?

Killar, vi hade en underbar semester. Jag blir glad att se dig in nästa gång. Adjö.

Galina Chernova
Idrottslektion om ämnet "Rymden"

Klass i seniorgruppen ämne« Plats»

Uppgifter:

Träna barn i att gå och springa ett i taget mellan föremålen, stärk färdigheterna att klättra på en gymnastikvägg på samma sätt. Utveckla hoppförmågan genom att hoppa över kort hopprep och balans i att gå med en väska på huvudet.

Del I. Inriktning.

Bildning i två led.

Går en efter en.

"Vårt mål, vänner, är planeterna.

Och vår resa är inte nära.

Det finns åtminstone bara hemligheter runt omkring.

Vi kommer att avslöja dem nu."

Går baklänges en efter en

"Mars, Jupiter och Venus

Alla planeter är bra.

Vi kommer att lära oss allt om sfären,

När vi växer upp, som du.

Hoppa åt alla håll.

Vi gör hoppen

Låt oss lära oss allt om planeterna

Vem lever på dem och hur

Hela hemligheten ligger i våra händer.

Går med sidosteg.

Steg för steg, gradvis,

Vi rör oss mot stjärnorna.

Vi lär känna universum

Vi försöker ta reda på allt.

II del av utomhusställverk.

1. I. p. - o. s., händer nedanför.

1 – armarna åt sidorna

2 – händerna upp, stå på tårna.

3. – armar åt sidorna

"Jag försöker nå ut

För högt till stjärnan.

Sträckt på tårna -

Och du är närmare stjärnan."

I. p. - o. Med. Händerna åt sidan.

1. Rotation med raka armar

"Kvarn"

"Jag är nu - astronaut,

Jag flyger högt.

Och i Plats Jag tittar på dig på raketen."

3.I. p – fötter axelbrett isär,

Helt klart.

1. – armar ovanför huvudet

2 - sväng höger

3 – sväng – rakt.

4 händer ner (I. p.)

"I en jämn cirkel, i en jämn cirkel,

I omloppsbana på vårt eget sätt,

Runt solen en efter en

Planeterna flyger snabbare och snabbare."

4. I. p. – liggande på magen, sid. framför.

Böj dig, lyft dina armar och ben från golvet.

"Jag svävar i viktlöshet,

Jag närmar mig solen,

Jag ska ge dig en stjärna

Eller rättare sagt, jag ska försöka!"

5. I. p. - sittande på golvet, böjda knän.

Krama knäna med armarna, huvudet nedåt.

1 – 2 – lyft upp benen från golvet, armarna åt sidorna,

Höj ditt huvud.

3 – 4 – och. P.

"Natten har kommit, stjärnan har uppenbarat sig,

Natten har gått, stjärnan har stängt.

6. Hoppar på plats med klappning.

"Solen står högt på himlen,

Stjärnorna är långt borta på himlen.

Jag når himlen

Jag kommer att nå stjärnan."

1. Klättra på gymnastikväggen med samma metod.

2. Hoppa på två ben över ett hopprep medan du rör dig framåt.

3. gå på en påle med en påse på huvudet.

Utomhuslek "Nya missiler väntar på oss..."

Del III. Spel med låg rörlighet.

Går i medeltakt runt hallen.